Klubovna


CHCI POMÁHAT PŘI REKONSTRUKCI ROZŠÍŘENÍ KLUBOVNY

Finanční pomoc

https://www.startovac.cz/…na-klubovna/

 

Manuální síla

Super! Díky! Dopiš se do tabulky :-)

Odkaz na úpravu (připsání se do) tabulky: http://bit.ly/2qqQrgq 

 

Materiální pomoc

 

Proč nová klubovna?

Podařilo se nám získat prostory bývalé restaurace nedaleko tramvajové zastávky Ruská u Heroldových sadů. Jedná se o skvělou příležitost jak zajistit, aby to ve Vršovicích žilo, a to nekomerčně. Z ruiny chceme vytvořit oddílovou klubovnu s přesahem. V dny mimo tradiční oddílové schůzky chceme prostor nabízet veřejnosti v podstatě za provozní náklady pro smysluplné projekty (přednášky, vzdělávací akce, sousedská setkávání, ubytování dobrovolníků v různých pomáhajících projektech, případně sdílet klubovnu s jinými kolektivy…).

dscn4800-nahled dscn4819-nahled dscn4798-nahled

Více fotek nového prostoru ZDE

Cesta byla dlouhá

Náš nápad není spontánní. Vznikl zhruba v roce 2015. Tehdy se náš oddíl přestěhoval do nové klubovny. Už tehdy bylo zřejmé, že pokud se bude oddíl rozrůstat, nebude prostor stačit. K našemu potěšení se tak stalo. Přečtěte si, jak se o oddílu vyjadřují děti i rodiče.

Zažádali jsme Městskou část Praha 10 o poskytnutí dalšího prostoru, který je na stejné adrese. Bývalá restaurace s vyhořelými sklepy je zhruba 15 let netknutá. Město se ho „snažilo“ pravidelně udávat ve veřejných nabídkách, leč nikdo o prostor nestál – kromě nás. Ať už to bylo kvůli tomu, že jsme nabízeli nejnižší možnou částku na pronájem, nebo kvůli neschopnosti mimotabulkového myšlení úředníků, neuspěli jsme. Neuspěli jsme zhruba třikrát, a to z různých důvodů – žádost byla vyřazena z důvodu chybějící svorky listů žádosti / žádost byla vyřazena z důvodu chybějícího výpisu bezdlužnosti u České správy sociálního zabezpečení (ač jsme nebyli registrování, protože nemáme zaměstnance - vedoucí by se styděli za nárok na honorář) apod.

Naše motivace klesala, ale nevzdali jsme se. Osobně jsme zašli na úřad a i přes četný odpor se nám podařilo nakonec rozšíření klubovny získat. Máme jasno, že si ho ale nechceme nechat jen pro sebe!

 

dsc03806 dsc03823-nahled


 

Co je náš cíl?

1) Přetvořit bouračku na hezký prostor.

Práce budou probíhat svépomocí. Máme mezi sebou schopného stavaře, kontakty na elektrikáře, instalatéry, truhláře a hromadu nadšených dětí, rodičů i vedoucích, kteří nakonec zrekontruují prostor tak, že bude zářit.

 

2) Využívat prostory k činnosti dětského oddílu + mít zde sklad materiálu.

Schůzky: Převážně v zimním období je vnitřní prostor žádoucí. V mínus 15 °C není zrovna jednoduché vést schůzku venku. Uvnitř lze zažít i tak četná dobrodružství.

Přípravy na akce: Porady vedoucích k realizaci akcí jsou stěžejní záležitostí pro následný průběh kvalitní akce. Zároveň prostor poskytuje možnost vyrábět rekvizity potřebné k akcím.

Borcovky: Akce pro širokou veřejnost. Vyráběli jsme ptačí budky i vlastní nože, pořádali jsme kurz první pomoci zážitkovou metodou s realistickými simulacemi, realizovali program pro starší děti zaměřený na seznámení se s hodnotami. To vše v extrémně malém prostoru s kobercem. Prostor, který chceme rekonstruovat zajistí komfort a navíc navýší kapacitní možnosti pro účast na akcích.

 

3) Nabízet prostor kolektivům s ušlechtilými cíly

Realizovat v Praze akci, která má být finančně nenáročná a zároveň má být „indoor“, je nesmírně obtížné. Chceme podpořit dobré akce a poskytnout pořadatelům zázemí, které je a následně tedy účastníky finančně nezatíží.

Akce, které chceme podporovat jsou například: ubytování pro nepražské kolektivy pracující s mládeží / nekomerční vzdělávací akce (kurzy první pomoci, školení pro oddílové vedoucí, kurzy pro pedagogy aj.) / prostor pro komunitní setkávání (mužské a ženské kruhy, veřejné debaty, lokální projekty, filmové projekce, přednášky atp.)

 

Naše klubovna se od školního roku 2015/2016 nachází v ulici Norská 16 na Praze 10. Je v přízemí s okny do vnitrobloku. Máme v pronájmu 3 místnosti a můžeme využívat místní dvorek. V roce 2017 budeme rekonstruovat další prostory, kam se klubovna rozšíří. 

 

dsc03806-nahled dsc03823-nahled

Výběr akcí z klubovny:

Jak jsme dávali prostor do kupy v roce 2015

obrazek obrazek obrazek
obrazek obrazek obrazek

Více fotek z rekonstrukce ZDE
       

Mnohokrát děkujeme za finanční i materiální podporu:

 • Ondřej Bartoš: velice děkujeme za věnování pájky.
 • Lanové centrum PROUD, pobočka Praha: darovali oddílu lezecké vybavení
 • Kateřina Nováková: věnovala oddílu 500 Kč na jeho provoz
 • Milan Suchý (Mylun, oddíl Skasapa): 5.000 Kč na nové regály / police a ostatní vybavení klubovny
 • Magistrát hlavního města Prahy: pravidelné dotace v různé výši
 • Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky: pravidelné dotace v různé výši
 • Pavla Benešová: poskytování materiální pomoci (tužky, pastelky, papíry, lepidla…)
 • Míla Lacina: pomoc při dřevostavbách, výroba rekvizit a pomoc se dřevem všeobecně bez nároku na honorář
 • Michal Kocián: stěhování, autodoprava, stavební práce na nové klubovně, materiální podpora
 • Kuba Turek: za UpDown Media, s.r.o. poskytuje zdarma veškerý provoz našich webových stránek a dává nám prostor k záloze fotek, videí a jiných dokumentů.
 • Karel Holeček: zdarma oddílu poskytl sadu nářadí na vybavení dílny
 • Kristýna Chvojková: <200 Kč Kč věnovala na chod oddílu
 • Kryssar <200 Kč věnoval na chod oddílu
 • Karel Kremer <200 Kč věnoval na chod oddílu
 • Manželé Fialovi: věnovali nám 2 nová dlouhá tenká lana na navijáku a hromadu věcí do odměn
 • Lucka Čapková: pravidelné měsíční úklidy klubovny
 • Helena Koutecká: věnovala oddílu vybavení do kuchyňky v podobě příborů a jiných věcí
 • Hana Turková: věnovala oddílu markétu (ruční vysavač)


 • A dále všichni lidé, kteří nás podporují slovně, skrze Facebook, příspěvky v Poutníkově škrpálu, i jakkoli jinak. Bez Vás by to taktéž nevypadalo, jak to (skvěle) vypadá!