21. 10. 2017, Norská 16, Praha 10, 10:00

Pozoruhodná vyprávění dobrodruhů. Mysl ve stavu „WOW!“, ústa dokořán, dech zastavený.

PRO KOHO?

Jedná se o akci zařazenou do projektu Borcovky. Jde tedy o vzdělávací akci pro širokou veřejnost. Jsi vřele zván a bude o Tebe dobře postaráno.

CO ZAŽIJEŠ

ROZLIČNÁ VYPRÁVĚNÍ, OČI NA STOPKÁCH, OBOČÍ NAD HLAVOU JAKO V KOMIKSECH.

Podívej se na UPOUTÁVKU!

CESTOVÁNÍ

Dobrodružství není jen o cíli. Je i o cestě samotné. A ta nakonec ani nemusí být dlouhá míle daleko. Mnohdy stačí jen pár kroků, když je mysl bystrá. Neříkejte, že vás to neláká.

Příroda

Opuštění města, rozmanitost živočichů i rostlin, okouzlující krajina, slunce, pára, déšť, hvězdy, mlha, vítr. Šum lesů i vysoké trávy. Mazlavý jíl, sypký písek i tvrdé skály. Chutná voda ze studánky. Zní to lákavě?

Nebezpečí

Opuštění bezpečí známého, riziko číhající neustále poblíž. Oči, uši i tělo soustavně ve střehu. Pomyslel jsem na vybavení? Mám dost sil? Uslyším ještě volat svůj vnitřní uklidňující hlas? Zvládnu to? Ano! Co cítíte vy, když vám hlavou běží tyto myšlenky?

Dálky

Širé moře, velké louky, pusté hory, rozlehlé prérie, sutě, jezera, rybníky, jeskyně, kaňony. Letí šíp savanou a nikde ani živáčka. Jen ty. Samota a klid. Zní to báječně?

Domov

Návraty po cestách, teplá slova od blízkých, rodinná objetí, rozzářené úsměvy, radost a hrdost. To vše a mnohem víc můžeš cítit, slyšet i vidět po návratu z tvé cesty.

Rozhodnutí

Vnuknutí myšlenky, svrbění konečků prstů, stále častější návrat mysli a nakonec konečné rozhodnutí. „Já chci.“ Od té chvíle už rozhodnutí snad nelze zastavit. Člověk se pohybuje, pohybuje se všemi směry a nelze ho zastavit.

Pohyb je mu dán jako nutnost, jako touha, jako potřeba. (Miroslav Horníček, Chvála pohybu)

VYBRANÉ FOTKY OD ŘEČNÍKŮ

Krása dobrodružství je v prožitku samotném. Však alespoň částečně nahlédněte do onoho mysteria skrze fotografie  s příběhem.

 

ŘEČNÍCI

Každý je osobitý. Jedno je však spojuje. Je to touha. U někoho je spontánní, impulzivní, někomu nejprve jiskří oči, jiný plánuje dopodrobna.

ONDŘEJ TUREK

Opičák

#dobrodruzstvi #no_limits #just_for_joy

Nadšený koloběžkář a outdoor týpek všeho druhu. Odmítám fitka, posilovny, sypání, doplňky stravy, steroidy a plácání po ramenou. Párky jsou mým denním chlebem a rád spím venku u ohníčku. Cestuji pro prožitek, ne pro výkon. Sám i nesám. Jen ne se Sámem. Ten umřel.

HANKA TURKOVÁ

Ze všech sportů vynechala horské přechody a nyní se k nim po třiceti letech vrací. Nerada sedí doma na zadku. To radši v sedle kola či v kajaku. Líbí se jí výlety na koloběžce, lezení či lyžování.

Libuše Latrová

Bláťa

Adrenalinový nadšenec a vedoucí u oddílu Poutníci. Ráda jí dobrá jídla a cestuje na zajímavá místa. Vše ale s komfortem a hlavně do nebo v teple.

JIŘÍ KADLEC

Julda / Brňák

Jsem nadšený cyklista, lyžař a občasný cestovatel. Většinou svoje cesty spojuji právě s některým ze sportů.

VERONIKA KYNCLOVÁ

Nejsem prototyp klasickýho cestovatele ani žádnej velkej sportovec. Prostě mám jen občas chuť udělat nějakou blbost. A letos to shodou náhod byla měsíční sólo cyklocesta.

DAVID TICHÁČEK

Studenti pražské FAMU z katedry kamery se ve svém volném čase vydávají na výpravy a cesty za dobrodružstvím. Třiadvacetiletý kameraman David Ticháček je znám svojí třídenní expedicí do podhůří Orlických hor. Mezi další koníčky patří: plavání, hra v šach a táboráky. Má rád bramboráky.

ONDŘEJ NEDVĚD

Studenti pražské FAMU z katedry kamery se ve svém volném čase vydávají na výpravy a cesty za dobrodružstvím. Ondřej Nedvěd stejně stár jao jeho kolega David Ticháček (23) podniká zkrácené vycházky po okolí. Mezi další koníčky patří: plavání, hra v šach a táboráky. Má rád bramboráky.

Martina Vondrová

MARTINA VONDROVÁ

Je umělec a milovník přírody. Má ráda cestování, protože spojuje pohyb, krásu přírody, dobrodružství a příběhy lidí. Někdy tápe, co vlastně chce, a tak odvážně zkouší všechno, co se jí zrovna namane. Ať už je to třeba kreslení, akrobacie a nebo běhání za ještěrkami.

PÁR SLOV O POŘADATELI AKCE

Oddíl Poutníci

ODDÍL POUTNÍCI – Stezka pro život

Spokojené děti i vedoucí, nadšení rodiče, jehličí až za ušima, vstávání na východ slunce, koupání v Zátoce pláňat, boule a modřiny, smích štěstí i láska. Pro vedoucí 24 hodin práce v jediném dni, pro děti hra i výuka toho, co ve škole nezískají. Život v přírodě, celoroční hry, jiné světy a vůbec snaha ukázat, že tenhle svět a život jako takový přes všechny neduhy a kotrmelce stojí za to. Snaha ukázat, že život se nemusí jen odžít, ale dá se i prožívat.

Oddíl poutníci pořádá akce pro děti od 6 do 15 let a vzdělávací akce pro veřejnost. Viz poutnici.desitka.cz/o-nas

Kontakt

  •   +774 570 292 (Ondřej Turek –Opičák)
  •   oddilpoutnici@gmail.com.
ČASOVÝ HARMONOGRAM

ŘEČNÍCI // JEDNOTLIVÁ VYSTOUPENÍ 

10:00 – 10:20 | Slavnostní otevření Neobyčejné klubovny

10:20 – 10:40 | Veronika Kynclová

10:40 – 11:00 | Bára Hübschová

11:00 – 11:20 | Milan Suchý

11:20 – 11:30 | přestávka

11:30 – 11:50 | Karel Jakubec

12:10 – 12:30 | Matěj Turek

12:30 – 12:50 | Libuše Latrová

12:50 – 13:00 | přestávka

13:00 – 13:20 | Ondřej Turek

13:20 – 13:40 | Jiří Kadlec

13:40 – 14:00 | Hanka Turková

14:00 – 14:20 | velká přestávka

14:20 – 14:40 | Martina Vondrová

15:00 – 15:20 | David Ticháček + Ondřej Nedvěd

15:20 – 15:40 | Závěr akce

Změny harmonogramu vyhrazeny.

DOTAZY?

Neváhejte nás kontaktovat.

PROGRAM ANEB JEDNOTLIVÁ VYSTOUPENÍ

A TO TĚ JAKO PUSTILI TAKHLE SAMOTNOU? Aneb sama domů na kole z polárního kruhu.

Veronika Kynclová

Tuhle větu jsem před, během a po svojí cestě slyšela snad stokrát. Vlastně to asi chápu, já se před odjezdem taky dost bála, co všechno se mi může stát. Tohle dobrodružství bych ale nemohla dokončit, kdybych nevěřila tomu, že svět je bezpečné místo (a to i pro samotnou holku). Jak jsem na tohle přišla? A jak je možný, že mě to pořád drží, i když můj výlet nakonec skončil pod koly jednoho polského auta? Nad čím dalším ještě člověk přemýšlí, když je měsíc sám daleko od domova a každý den se znovu a znovu snaží vyhecovat k dalším km?  

ZA LANGOŠEM NA KOLOBĚŽCE

Ondřej Turek – Opičák

Jedné noci v jednom městě - vylidněné autobusové nádraží - osamělý muž s patnáctikilovým batohem na zádech v reflexní vestě - kola koloběžky se dávají do otáčivého pohybu - cedule s přeškrtnutým nápisem BRNO - vyhlídky cesty dlouhé 400 kilometrů - noc Proč vyrazí člověk do Maďarska na koloběžce, aby každý den ujel přes 100 kilometrů? Proč byla cílem poměrně neznámá vesnička ve středozemí? Jak se stane, že se místo mapy nalézá v kapse pouze ušmudlaný papírek s názvy průjezdních měst? Kde se spí na těchto cestách v mrazivém počasí? Chutná langoš v Budapešti stejně jako ten český? S čím se může takový člověk vrátit?  

CO MŮŽEŠ UDĚLATI DNES, NEODKLÁDEJ NA ZÍTŘEK aneb Náhodou v Norsku.

Hanka Turková

Ledy, hory, jezera. Putování s batohem na zádech hlubokými ledovcovými údolími a přes horské velikány pohoří Jotunheimem.  

HIKING V ZEMI INDIÁNŮ

Jiří Kadlec – Julda / Brňák

Při jedné ze svých cest jsem se ocitnul na západním pobřeží Kanady a USA, kde jsem zažil krásné hiky k ledovcovým jezerům, adrenalin při sjezdech ve Whistler bike aréně a krásu přírody v místech jako je Grand Canyon a Yosemite.  

KAM SLUNCE NEDOSVITNE – DOLY V POTOSÍ

Karel Jakubec – Karlos

Při cestě Jižní Amerikou jsme se ocitli ve městě, odkud pochází asi polovina španělského stříbra a kde lidé už kvůli tomu přes 450 let vrtají do jedné hory. A co víc, nechají vás tam nakouknout, jak jim to jde od ruky...  

RÁJ NA ZEMI - CABO VERDE

Libuše Latrová – Bláťa

Bílé písčité pláže, křišťálově čistý oceán, bujarý podmořský život, mnoho ztroskotaných lodí, ale také nedostatek vody a chudobu, naleznete na překrásných ostrovech Sal a Boa Vista u západního pobřeží Afriky. Nahlédněte do života ostrovů sopečného původu.  

LOWCOST ZÁVOD SNŮ aneb 12 zemí prostopovaných za 10 dnů.

Bára Hübschová

Byly jsme dvě holky, v kapse měly 3000,- Kč a procestovaly jsme 12 zemí za 10 dní, plnily spousty šílených výzev a neustále vystupovaly z komfortní zóny. Chtěly jsme nepřekonatelné zážitky a ty taky máme a chceme se o ně podělit. Zajímá tě, jak jsme stoply letadlo, motorový člun, jezdily na koni, spaly v kavárně, vyměnily si oblečení s policajty, pily horké pivo, v neposlední řadě pekly sněhuláky, nechaly se tetovat, aaa vůbec celá naše cesta závodem LowCost Race? Tak ber kramle a přijď si to poslechnout! Pokochej se zatím na Instagramu a na webu LowCost Race.

KŘÍŽ NAD REPUBLIKOU

Matěj Turek

Na kole z nejsevernějšího místa na nejjižnější a z nejvýchodnějšího na nejzápadnější. Dva výlety, 12 dní, 1 295 km a tři noci na posteli. Který krajní bod Česka je nejkrásnější? Kam se nedá dojet na kole? Kde najít lávu? A proč je dobré napumpovat před výletem duše?

KRÁSA A BOLEST KARÉLIE

Milan Suchý - Mylun

Ve dvou vlakem, busem, ale hlavně stopem a pěšky z Petrohradu přes ruskou Karélii a Murmansk na poloostrov Kola  

DO NORY NIEDŹWIEDZIA

David Ticháček & Ondřej Nedvěd

Mohutný indián s kokrhelem na hlavě, obhájce zvířeny vší jež vlčím mužem zove se žijící legenda hlubokých hvozdů po revíru svém štkaje jelena hlas vábíce bezuzdnou laň volnosti;

Páter medvědů svůj epos pěje.

(Andrzej Zmiju Boro Borowski)

JAK JSEM OMYLEM PŘEŠLA SKOTSKO

Martina Vondrová

Ten pocit, kdy prostě musíte. Musíte jít. A pak už není cesty zpět, ale jen kupředu. Přes kopce a nekonečné pláně nedotknutelné přírody Skotska, skrze bubnující déšť i spalující vedro, to stojí za to.

CENA

Cena je příjemná. Pohybuje se v řádu 0 – ∞.

Pokud se rozhodnete kdykoli během dne věnovat buď přímo peníze, poděkování, svůj příběh, nebo jakoukoli věc, kterou by oddíl využil, budete mít možnost. Na místě bude nenápadně umístěna sklenice od okurek s nápisem "dobrovolný příspěvek". V případě materiální povahy věcí prosím oslovte nějakého vedoucího.

Finance, které během dne případně vybereme, budou použity na částečné splacení velkých nákladů na rekonstrukci rozšíření klubovny oddílu (o co se jedná?).

Pro inspiraci k materiálu jistě poslouží seznam věcí, co aktuálně potřebujeme.

PŘIHLÁŠKA

Přihláška je důležitá z důvodu kapacity prostorů Neobyčejné klubovny. Zavádíme pravidlo, že kdo se dříve přihlásí, ten má jistější místo k sezení. Neváhejte tedy vyplnit přihlášku. Zabere to 1,3 minuty vašeho času

KDE SE AKCE KONÁ?

Akce bude probíhat v Neobyčejné klubovně oddílu Poutníci. Nalezneš ji na adrese Norská 16, Praha 10 – Vršovice. Nachází se poblíž mhd zastávek SLovinská (BUS), Ruská (TRAM), Tolstého (BUS), Vršovické Náměstí (TRAM) a případně Čechovo Náměstí (TRAM, BUS).

Níže přikládáme mapu, ale kdybys měl přesto problém naši klubovnu najít, neváhej nás kontaktovat na telefonu 774 570 292 (Opičák) či 728 312 480 (Bláťa).

 

UPOUTÁVKA